Foto: PR
Tidløst design

Succesfuldt dansk iværksætterpar er klar med nyt smykkebrand, du vil elske

af Nikita Hoffmann Andersen 9/11/2020
Ragbag. Væn dig til at læse, høre og sige det, for når iværksætterduoen Martin Lyne og Jannick Lindberg sætter ting i søen, plejer de ikke at fejle. Det er selvsamme par, der står bag det hypede hudplejebrand Woods Copenhagen, og nu er de altså klar med nyt smykkebrand, du kommer til at elske.

I ELLEs novembernummer, der er på gaden nu, kan du læse et stort portrætinterview med parret Martin Lyne og Jannick Lindberg. Det er ikke sikkert, deres navne i sig selv ringer en klokke, men hvis vi siger Le Management og Woods Copenhagen (henholdsvis modelbureau og hudplejebrand), så vil du nok nikke genkendende.

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere øvrige cookies.

Iværksætterparret får ting til at ske. Og nu er de igen klar til at føje endnu et brand til deres portefølje.

Navnet er Ragbag, og selv beskriver de brandet som: ”danskdesignede smykker i et eklektisk og rebelsk univers af individualitet, eksklusive destinationer og frihed til at være den, man vil. ”

Designet er enkelt, skandinavisk, uden så mange dikkedarer, men med æstetik og rene linjer i højsædet. Om brandets budskab siger Martin Lyne og Jannick Lindberg: ”gør hvad du vil, og vær, hvem du har lyst til.”

Foto: PR

“Hvis vores tilgang til produkternes kvalitet og holdbarhed er præget af dansk snusfornuft og ‘less is more,’ er universet omkring Ragbag alt an­det. Navnet Ragbag henviser til en broget sammensætning — af menne­sker, situationer, steder og stilarter. Og universet er en opfordring til at glemme normerne og sætte delene sammen på ny. Det er for os essensen af kreativitet og Ragbag er en fantastisk legeplads, hvor man ikke behøver lade sig begrænse,” siger Martin Lyne.

Læs også: Se moderedaktørens 10 novemberfavoritter

Smykkerne er designet i Danmark og håndlavede i sterlingsølv og med 18 karat guldbelægning, og hvis du er vild med hele ’less is more’-devisen og tidløst design, vil du med garanti forelske dig i mindst en håndfuld styles fra lanceringskollektion.

Og så gør det jo heller ikke ligefrem situationen værre, at de præsenteres på nogle af landets smukkeste kvinder, som parrets modelbureau Le Management har i stald.

Se et udvalg af både kampagnebilleder og smykker i galleriet herunder eller kig endnu nærmere på www.ragbagstudio.com. Godt, der ikke er længe til jul ...

Sponsoreret indhold

ELLE anbefaler

Redaktionens favoritter

/2023-04-03/jacquemus-evt-med-buksen-til.jpg

Jakke, Jacquemus, 4.400 kr.

Køb her
/2023-04-03/jacquemus.png

Jeans, Jacquemus, 3.170 kr.

Køb her
/2023-04-03/prada-option-i-sort-og-hvid.png

Hæle, Prada, 6.400 kr.

Køb her
/2023-04-03/trine-tuxen2.png

Øreringe, Trine Tuxen, 1.200 kr.

Køb her
/2023-04-03/antipast-hos-another-nue.png

Sokker, Antipast hos Another Nue, 330 kr.

Køb her
/2023-04-03/anthurium.png

Blomster, Blomster Bjarne, 128 kr.

Køb her
/2023-04-03/skall.png

Cardigan, Skall Studio, 2.900 kr.

Køb her
/2023-04-03/masterpiece-2-in-1-lash-wow-aben-002.png

Masterpiece 2 in 1 Lash Wow Mascara, Max Factor hos Matas, 150 kr.

Køb her
/2023-04-03/marni-2_0.jpg

Taske, Marni, 4.100 kr.

Køb her
/2023-04-03/macfy23_lockedkiss_lipcolour_doyenne_open_3000x3000.png

Locked Kiss Ink 24HR Lipcolour Doyenne, Mac hos Zalando, 270 kr.

Køb her
/2023-04-03/louise-roe-hos-bahne.png

Champagne glas, Louise Roe hos Bahne, 600 kr.

Køb her
/2023-04-03/aiayu.jpg

Skjorte, Aiayu, 1.300 kr.

Køb her
/2023-04-03/flatlist.png

Solbriller, Flatlist, 1.600 kr.

Køb her
/2023-04-03/honey_300122_06311.png

Cleanser, Honey, 280 kr.

Køb her
/2023-04-03/sea-home.png

Pude, Sea home, 1.280 kr.

Køb her