Modeugen

Modeuge-snak med Charlie Bredal

af Emilie Bech Zerlang 6/08/2015
Topmodel og tidligere forsidemodel på ELLE, Charlie, var én af de smukke modeller, som Lala Berlin havde valgt til at præsentere hendes første modeshow til Copenhagen Fashion Week. ELLE mødte smukke Charlie Bredal lige før showstart...

Copenhagen Fashion Week er skudt i gang og et af de første shows på onsdagens program var tyske Lala Berlin, som for første gang afholdte show i København!

ELLEs digitalassistent, Emilie Zerlang, var backstage før showstart og foruden et hav af makeup-artister, hår-artister, fotografer og pressefolk, var der selvfølgelig også den ene smukke model efter den anden at spotte.

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere øvrige cookies.

Se også: Modeugen // ELLE-redaktionens outfit - dag 1

Emilie fangede den smukke model Charlie Bredal, som udover at være en af de mest eftertragtede danske modeller lige nu, også var på forsiden af ELLEs store modenummer i oktober 2014.

Læs interviewet her:

Dit bedste fashion-week minde?

Mit yndlingsøjeblik til modeuger er dem, hvor jeg har allermest travlt - for så er der så meget run på og adrenalien kører, og så kan man virkelig mærke, at det er modeuge. Et år, hvor jeg virkelig havde den følelse, var for to år siden under modeugen. Der var der bare run på hele tiden, og jeg var nærmest i ekstase - jeg synes det var så fedt, fordi der bare skete noget hele tiden.

Har du en favorit-designer - både dansk og udenlandsk?

Jeg har en forkærlighed for Maikel Tawadros tøj, men det er nok også meget personligt, fordi jeg virkelig godt kan lide ham. Men ham synes jeg virkelig er dygtigt! Derudover synes jeg virkelig også, at Lala Berlin-kollektionen (SS16 red.) er helt vildt flot og meget anvendelig. Og dét er også noget, der betyder meget for mig - det med, at tøjet rent faktisk er noget, som man kan gå i. jeg synes virkelig, at Lala Berlins nye kollektion er let at sætte sammen, man kan nærmest sætte hver del sammen, og det er virkelig fedt.

Hvad har du med dig i tasken?

Min telefon, min oplader, solbriller, smykker, mine kort, tyggegummi, høretelefoner og så en læbepomade med lidt farve. Jeg er virkelig anti-agtigt, når det kommer til makeup, så jeg har faktisk kun den her læbepomade med - dog med lidt farve, der lige giver en fin rødlig farve.

Hvis din lejlighed brændte, hvad ville du så redde først?

Min kæreste, haha! Ej, jeg har faktisk tænkt på det mange gange, og jeg bliver sådan helt panisk, fordi jeg bare har alt mit tøj hængede i snorlige rækker og i farver. Så ved virkelig ikke hvad jeg ville tage af det - det hele! Ej, jeg ville tage mit smykkeskrin, da jeg har virkelig mange arvesmykker og gaver fra min kæreste og familie. Så alle de der dyrebare ting, som man ikke kan erstatte - dem ville jeg nok tage med mig!

Hvad gør du for at føle dig sund og lækker?

Jeg elsker at tage fodbad og bare slappe fuldstændig af. Jeg kan sidde der i timevis! Derudover så elsker jeg bare generelt det med at vaske hår, putte lækre olier og produkter på kroppen og i håret, at barbere ben og bare føle mig fuldstændig ren og velplejet. Det er det bedste ved - så er jeg virkelig i himlen! I forhold til sundhed, så prioriterer jeg bare sådan noget som at cykle og holde gang i kroppen.

Ingen modeuge uden...

God stil!

Se også: Modeugen: 5 hurtige til Lovechild1979

Se alle backstagebillederne fra Lala Berlin showet i galleriet, hvor du blandt andre finder smukke Kirstin Liljegren...

Sponsoreret indhold

ELLE anbefaler

Redaktionens favoritter

/2023-04-03/jacquemus-evt-med-buksen-til.jpg

Jakke, Jacquemus, 4.400 kr.

Køb her
/2023-04-03/jacquemus.png

Jeans, Jacquemus, 3.170 kr.

Køb her
/2023-04-03/prada-option-i-sort-og-hvid.png

Hæle, Prada, 6.400 kr.

Køb her
/2023-04-03/trine-tuxen2.png

Øreringe, Trine Tuxen, 1.200 kr.

Køb her
/2023-04-03/antipast-hos-another-nue.png

Sokker, Antipast hos Another Nue, 330 kr.

Køb her
/2023-04-03/anthurium.png

Blomster, Blomster Bjarne, 128 kr.

Køb her
/2023-04-03/skall.png

Cardigan, Skall Studio, 2.900 kr.

Køb her
/2023-04-03/masterpiece-2-in-1-lash-wow-aben-002.png

Masterpiece 2 in 1 Lash Wow Mascara, Max Factor hos Matas, 150 kr.

Køb her
/2023-04-03/marni-2_0.jpg

Taske, Marni, 4.100 kr.

Køb her
/2023-04-03/macfy23_lockedkiss_lipcolour_doyenne_open_3000x3000.png

Locked Kiss Ink 24HR Lipcolour Doyenne, Mac hos Zalando, 270 kr.

Køb her
/2023-04-03/louise-roe-hos-bahne.png

Champagne glas, Louise Roe hos Bahne, 600 kr.

Køb her
/2023-04-03/aiayu.jpg

Skjorte, Aiayu, 1.300 kr.

Køb her
/2023-04-03/flatlist.png

Solbriller, Flatlist, 1.600 kr.

Køb her
/2023-04-03/honey_300122_06311.png

Cleanser, Honey, 280 kr.

Køb her
/2023-04-03/sea-home.png

Pude, Sea home, 1.280 kr.

Køb her