FLORA DANICA på Geologisk Museum
Foto: Statens Naturhistoriske Museum
Kunst, bøger og musik

FLORA DANICA: Indled foråret på Geologisk Museum

af Ida Assarsson 12/03/2015
Som en ode til det spirende forår påminder ELLEs kulturskribent om den smukke udstilling, Flora Danica, der endnu kan opleves på Geologisk Museum i København.

Bag det kønne navn, Flora Danica, gemmer sig fortællingen om et af verdens mest omfangsrige værker om de vildtvoksende planters rige. Et oplysningsprojekt, der med sine 18 bind med i alt 3240 håndkolorerede kobbertryk skulle sikre 1700-tallets befolkning viden om den danske flora. Med ønsket om videnskabeligt tilrettelagte leksika om botanik og plantelære indledtes det ambitiøse projekt med multebær, og siden blev tusindvis af blomster, svampe og alger tegnet og farvelagt og derpå sendt til kobbertrykkeren.

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere øvrige cookies.

Læs også: Oplev Gardar Eide Einarssons kunstneriske tæppefald

I 1883 sendtes sidste hæfte til tryk, men allerede omkring år 1800 fik planterne en dekorativ rolle på middags- og dessertservice, udført af Den Kongelige Porcelænsfabrik – nu Royal Copenhagen. Den allerede velkendte stelform, perlemodel, blev forsynet med forgyldte kanter og planternes latinske navne, og det kostbare spisestel bærer også i dag illustrationer fra datidens botaniske studier.

Læs også: Indre vs. ydre skønhed? Silkeborg Bad sætter fokus på velvære og kvindelige kropsidealer

Det imponerende værk, dets skønhed og historie er genstand for den permanente udstilling, Flora Danica, på Geologisk Museum i København – oprindeligt et udstillingsprojekt mellem seks museumsinstitutioner i det indre København, de såkaldte parkmuseer.

På Geologisk Museum poserer udvalgte elementer fra det smukke pragtstel blandt nye grafiske værker skabt af en række danske, anerkendte kunstnere. Disse har alle på forskellig vis indarbejdet de oprindelige Flora Danica-raderinger i nye grafiske værker – med både koloristiske, ekspressive og realistiske resultater.

Læs også: Horsens Kunstmuseum præsenterer: Stine Goya og Erik A. Frandsen

Blandt de danske kunstnere findes blandt andre John Kørner, Erik A. Frandsen, Marianne Grønnow og Tal R, og du kan komme med bag kulisserne, når sidstnævnte i den lille dokumentarfilm beretter om sin deltagelse i projektet.

Udstillingen er permanent, og du kan se mere om udstillingens øvrige kunstnere samt Geologisk Museums andre udstillinger her.

Du kan se de smukke kobbertryk, det smukke porcelænsstel og de kunstneriske nyfortolkninger i galleriet – brug pilene eller ’swipe’ for at se mere.

Sponsoreret indhold

ELLE anbefaler

Redaktionens favoritter

/2023-04-03/jacquemus-evt-med-buksen-til.jpg

Jakke, Jacquemus, 4.400 kr.

Køb her
/2023-04-03/jacquemus.png

Jeans, Jacquemus, 3.170 kr.

Køb her
/2023-04-03/prada-option-i-sort-og-hvid.png

Hæle, Prada, 6.400 kr.

Køb her
/2023-04-03/trine-tuxen2.png

Øreringe, Trine Tuxen, 1.200 kr.

Køb her
/2023-04-03/antipast-hos-another-nue.png

Sokker, Antipast hos Another Nue, 330 kr.

Køb her
/2023-04-03/anthurium.png

Blomster, Blomster Bjarne, 128 kr.

Køb her
/2023-04-03/skall.png

Cardigan, Skall Studio, 2.900 kr.

Køb her
/2023-04-03/masterpiece-2-in-1-lash-wow-aben-002.png

Masterpiece 2 in 1 Lash Wow Mascara, Max Factor hos Matas, 150 kr.

Køb her
/2023-04-03/marni-2_0.jpg

Taske, Marni, 4.100 kr.

Køb her
/2023-04-03/macfy23_lockedkiss_lipcolour_doyenne_open_3000x3000.png

Locked Kiss Ink 24HR Lipcolour Doyenne, Mac hos Zalando, 270 kr.

Køb her
/2023-04-03/louise-roe-hos-bahne.png

Champagne glas, Louise Roe hos Bahne, 600 kr.

Køb her
/2023-04-03/aiayu.jpg

Skjorte, Aiayu, 1.300 kr.

Køb her
/2023-04-03/flatlist.png

Solbriller, Flatlist, 1.600 kr.

Køb her
/2023-04-03/honey_300122_06311.png

Cleanser, Honey, 280 kr.

Køb her
/2023-04-03/sea-home.png

Pude, Sea home, 1.280 kr.

Køb her