

Alber Elbaz fortæller om Lanvin + H&M
"Hos Lanvin arbejder vi hver dag for at være relevante i højere grad end for at være cool. Men samarbejdet med H&M var for at imødekomme en lyst og et behov" siger Lanvins chefdesigner Alber Elbaz.
Han udtler endvidere, at han mener, at alt for mange kvinder og mænd rundt om i verden aldrig har prøvet, hvordan det føles at være iklædt Lanvin-design, og dette kommer samarbejdet med den svenske high-street-kæde H&M nu til at vende op og ned på, da designs, som normalt er helt prismæssigt uopnåeligt for de fleste, kommer til at blive prisfast, så selv studerende kan være med.
Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere øvrige cookies.
"Vi ved jo også allesammen, hvad der skete med Marie Antoinette, efter at hun havde været i det palads for længe, ikke sandt...?", slutter Alber Elbaz, som mener, at en designers job er at få kvinder til at flyve..
Vi vil gerne flyve en tur med dig, Alber! Hele ELLE-redaktionen er klar med igloteltet til kæmpekøer og kvindekampe d. 23. november, når Lanvin + H&M udkommer i udvalgte butikker!
Se her, hvor kollektionen bliver solgt i Danmark.
Sponsoreret indhold
ELLE anbefaler


Kylie Jenner er den seneste kendis, der tager ’quiet luxury’-stilen til sig

Clara Svane: Denne prisvenlige olie bruger jeg til ansigt, krop og hår

Katie Holmes har fundet en helt ny version af far-sandalen – og du vil elske den

Disney i stærk modvind for Ursulas makeup i 'Den Lille Havfrue'
