Her er alle vinderne til Oscar 2018

Foto: All Over Press

Oscaruddelingen kommer sjældent uden overraskelser. Både de indledningsvise, når stjernerne går op ad den røde løber i deres aller-stiveste haute couture kreationer fra modehuse som Armani Privée, Atelier Versace, Chanel og Giambattista Valli, men også når priserne overrækkes og spænindingen endelig forløses i salen over hvem, der løber med de eftertragtede gyldne statuetter.

… Og 2018 var ingen undtagelse, og mens vi (desværre) måtte undvære at hive en Oscar med hjem til dansk jord (bedre held næste gang, Claes Bang), så udmærkede særligt to film sig ved at hive ekstraordinært mange priser hjem.

Men hvem vandt hovedpriserne for årets mandlige og kvindelige hovedrolle? Fik Meryl Streep endnu en gylden herre med hjem til sin samling? Eller blev det Margot Robbie for I, Tonya?Og hvilken film løb med titlen som årets bedste?

Vi har samlet alle vinderne (og de nominerede) her.

Bedste mandlige birolle

Vinder: Sam Rockwell for Thee Billboards Outside Ebbing, Missouri

De var også nominerede: Wilhelm Dafoe (The Floria Project) Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), Richard Jenkins (The Shape of Water), Christopher Plummer (All the Money in the World)
 

Bedste hår- og makeup styling
Vinder: Darkest Hour

De var også nominerede: Victoria & Abdul, Wonder

Bedste kostume design
Vinder: Phantom Thread

De var også nominerede: Beauty and the Beast, Darkest Hour, The Shape of Water, Victoria & Abdul

Bedste dokumentar feature
Vinder: Icarus

De var også nominerede: Abacus: Small Enough to Jail, Faces Places, Last Men in Aleppo, Strong Island

Bedste lydmix
Vinder: Dunkirk

De var også nominerede: Baby Driver, Blade Runner 2049, The Shape of Water, Star Wars: The Last Jedi

Bedste scenografi
Vinder:The Shape of Water

De var også nominerede: Beauty and the Beast, Blade Runner 2049, Darkest Hour, Dunkirk

Bedste udenlandske film
Vinder: A Fantastic Woman  

De var også nominerede: The Insult, Loveless, On Body and Soul, The Square

Læs også: Her er alle de smukke kjoler fra den røde løber til Oscar 2018

Bedste kvindelige birolle
Vinder: Allison Janney for I, Tonya

De var også nominerede: Mary J. Blige (Mudbound), Lesley Manville (Phantom Thread), Laurie Metcalf (Lady Bird), Octavia Spencer (The Shape of Water)

Bedste animerede kortfilm
Vinder: Dear Basketball  

De var også nominerede: Garden Party, Lou, Negative Space, Revolting Rhymes

Bedste animerede film
Vinder: Coco

De var også niminerede: The Boss Baby, The Breadwinner, Ferdinand, Loving Vincent

Bedste visuelle effekter
Vinder: Blade Runner 2049  

De var også nominerede: Guardians of the Galaxy Vol. 2, Kong: Skull Island, Star Wars: The Last Jedi, War for the Planet of the Apes

Bedste filmklip
Vinder: Dunkirk

De var også nominerede: Baby Driver, I, Tonya, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste dokumentariske kortfilm
Vinder Heaven Is a Traffic Jam on the 405

De var også nominerede: Edith+Eddie, Heroin(e), Knife Skills, Traffic Stop

Bedste kortfilm (live action)
Vinder: The Silent Child 

De var også nominerede: DeKalb Elementary, The Eleven O’Clock, My Nephew Emmett, Watu Wote (All of Us)

Bedste adapterede manuskrift
Vinder: James Ivory for Call Me By Your Name 

De var også nominerede: Scott Neustadter and Michael H. Weber (The Disaster Artist), Scott Frank, James Mangold, and Michael Green (Logan), Aaron Sorkin (Molly’s Game), Virgil Williams and Dee Rees (Mudbound)

Bedste originale manuskrift
Vinder: Jordan Peele for Get Out 

De var også nominerede: Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani (The Big Sick), Greta Gerwig (Lady Bird), Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (The Shape of Water), Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Bedste biografhit
Vinder: Blade Runner 2049 

De var også nominerede: Darkest Hour, Dunkirk, Mudbound, The Shape of Water

Bedste soundtrack
Vinder: The Shape of Water

De var også nominerede: Dunkirk, Phantom Thread, Star Wars: The Last Jedi, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Køb billet til vores store forkælelsesdag ELLE & Dig 2018

Bedste originale sang
Vinder: “Remember Me” from Coco 

De var også nominerede: “Mighty River” fra Mudbound, “Mystery of Love” fra Call Me by Your Name, “Stand Up for Something” fra Marshall, “This Is Me” fra The Greatest Showman

Bedste instruktør
Vinder: Guillermo del Toro for The Shape of Water 

De var også nominerede: Christopher Nolan (Dunkirk), Jordan Peele (Get Out), Greta Gerwig (Lady Bird), Paul Thomas Anderson (Phantom Thread(
 

Bedste mandlige hovedrolle
Vinder: Gary Oldman for Darkest Hour

De var også nominerede: Timothée Chalamet (Call Me by Your Name), Daniel Day-Lewis (Phantom Thread), Daniel Kaluuya (Get Out), Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Bedste kvindlige hovedrolle
Vinder: Frances McDormand for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

De var også nominerede: Sally Hawkins (The Shape of Water), Margot Robbie (I, Tonya), Saoirse Ronan (Lady Bird), Meryl Streep (The Post)

Bedste film
Vinder: The Shape of Water

De var også nominerede:  Call Me by Your Name, Darkest Hour, Dunkirk, Get Out, Lady Bird, Phantom Thread, The Post, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

I galleriet nedenfor har vi samlet alle de film, der gennem tiden har vundet prisen for Bedste Film. Hvilken er din favorit?

Oscar-vinderne for bedste film siden 1920'erne og frem til nu

 

Relaterede artikler