Lanvin for Acne, Cos-Butikken i København og Stella McCartney for Adidas
Lanvin for Acne, Cos-Butikken i København og Stella McCartney for Adidas

Grønne shorts fra Cos by H&M
Cos by H&M

Når de dyre designere vil nå masserne gennem samarbejde med lavpriskæderne, bliver kæderne nødt til at tænke elitært. Derfor har H&M udvidet med Cos (Collection Of Style), og Zara har gjort det med Uterqüe, et nyt paradis for kvalitets-accessories, der dog desværre ikke fås herhjemme endnu.

Topdesignere
Viktor & Rolf, Roberto Cavalli, Matthew Williamson og Sonia Rykiel er bare nogle af de couture-designere, som har samarbejdet med H&M. Den svenske gigant banede vejen med lanceringen af Karl Lagerfeld for H&M ved hjælp af en storstilet marketingsstrategi, de mest eksklusive designere ikke kunne modstå. Mens highstreet-mærkerne hæver deres varemærke, får luksusdesignere hul igennem til masserne med minikollektioner tilgængeligt for alle budgetter. Hvem sagde win-win?

Jakke fra Unique by Topshop
Unique by Topshop

Cos by H&M
I 2007 udvidede H&M sit imperium ved at skabe dette mærke baseret på enkle linjer. Forskellen fra den ældre søster er højere priser, der er begrundet i forbedret kvalitet af stoffer, og snitmønstre uden udløbsdato.   

Kjole fra Vero Moda Very
Vero Moda Very

Unique by Topshop
Den engelske highstreet-kæde lancerede Unique for ni år siden, som en eksklusiv kollektion til visning under modeugen. Mærket består af samarbejder med andre designere, couture-items og luksus-accessories.

Vero Moda Very
Danske Vero Moda lancerede linjen Very i februar i år. Vero Moda Very er en separat linje til den kræsne og modebevidste forbruger med fokus på gode snit og lækre materialer som silke, skind og uld. Priserne starter på 400 for kjoler, 800 for skind og 500 for en blazer.

Andre relaterede artikler:

Proenza Shouler
Farverig trend:
Surf’s up

Topshop Unique, Twenty8Twelve og Dolce & Gabbana
Kort og godt:
Denimshorts

Denim shorts
Celebstil:
Denim de luxe



 

 

Gem
ELLEs nyhedsbrev - tilmeld dig her!
Femina shopbanner
Aller Media A/S © 2009 - www.aller.dk